Benzinde Yeni Zamlara Hazırlanın! Brent Petrol Kritik Eşiği Aştı

ABD’de dün açıklanan ham petrol stoklarının 2,169 milyon varil azalmasının etkisiyle Brent Petrol 96.71 dolar düzeyine kadar yükseldi. Böylece petrol direnç olarak görülen 96.70 seviyesini kırdı.
Petrol küresel sıkışık arzla birlikte yükseliyor.

Brent petrol fiyatlarının artması, benzin, motorin ve LPG’ye zam olarak yansıyor.

ABD hafif ham petrolü dün %3.6 yükselmesinin ardından bugün de %1 artışla Ağustos 2022’den bu yana ilk kez varil başına 95 dolara çıktı.

KRİTİK EŞİK AŞILDI

Uzmanlara göre petrolde 96.70 seviyesi direnç olarak görülüyordu. Petrol fiyatlarındaki yükseliş yeniden 100 dolar senaryolarını gündeme getirdi.

ING Groep NV emtia stratejisi başkanı Warren Patterson, “Brent’in varil başına 100 doları aşması an meselesi. Ancak, arz kesintilerini hafifletmek için OPEC+ üzerinde oluşturulabilecek baskı göz önüne alındığında, herhangi bir kırılmanın nispeten kısa ömürlü olacağına inanıyoruz” dedi.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve OPEC+ olarak bilinen müttefikleri Suudi Arabistan ve Rusya’nın yıl sonuna kadar günde 1,3 milyon varillik üretim kesintisinde anlaştı.

100 DOLAR TAHMİNİ PİYASALARI SALLADI

Talepteki artış ve OPEC’in arz kısıtlamaları nedeniyle petrole ilişkin fiyat tahminleri de yükseliyor.
Son olarak Goldman Sachs, Brent petrol için 12 aylık tahminini 93 dolardan 100 dolara yükseltmişti.

Chevron İcra Kurulu Başkanı Mike Wirth petrolde 100 dolar seviyelerinin görülebileceği tahmininde bulunmuştu.

Petrol fiyatlarındaki yükseliş enflasyonla mücadele eden merkez bankalarının politikaları üzerinde de belirleyici olacak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x