Görme Engelli ve Az Gören Kullanıcılar İçin Seeing AI Sonunda Android’e Geldi

iOS platformu için uzun zamandır piyasada olan Seeing AI adlı Microsoft’un erişilebilirlik odaklı uygulaması sonunda Google Play Store üzerinden Android kullanıcıları ile de buluştu.

Seeing AI uygulaması ilk olarak Temmuz 2017 tarihinde Microsoft tarafından iOS cihazlar için kullanıma sunuldu. Uygulama, iPhone’un kamerasının bir nesneyi taramasını sağlayarak görme engelli ya da az gören kişilere yardımcı olmak üzere tasarlanmıştı. Uygulama daha sonra bu nesnenin sesli bir açıklamasını sunabiliyordu. Ek olarak uygulama bir insan yüzünü tarayabiliyor ve yalnızca belirli bir kişiyi tanımakla kalmıyor, aynı zamanda o kişinin yüz ifadelerini yorumlayabiliyor ve böylece kişinin nasıl hissettiklerini öğrenebiliyorsunuz.

Bir blog yazısında Microsoft, Android sürümünün Seeing AI iOS sürümüne eklenen en son güncellemeleri de alacağını belirtti. Buna şunlar dahil:

  • Fotoğrafların Daha Zengin Açıklamaları: Sahne kanalında fotoğrafların kısa bir özetini sunmanın yanı sıra, artık ‘daha fazla bilgi’ seçeneğine dokunabilirsiniz ve görüntüde ne olduğu hakkında çok daha fazla ayrıntı içeren zengin bir açıklama oluşturulacaktır.
  • Belgelerinizle sohbet edin: Bir belgeyi taradıktan sonra, yüksek sesle okunduğunu duymanın yanı sıra, bir menüdeki öğeler, bir makbuzdaki bir öğenin fiyatı veya bir makaleyi özetlemek gibi sorular sormak için Seeing AI ile sohbet edebilirsiniz.

Şu anda Android ve iOS için Seeing AI uygulaması Türkçe de dahil olmak üzere 18 farklı dilde kullanılabiliyor. Microsoft, uygulama için dil sayısını 2024 yılında 34’e çıkarmayı planlıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x