İsrail ordusundaki Fransa vatandaşı askerler hakkında suç duyurusu

Fransa’da, sosyalist Boyun Eğmeyen Fransa (LFI) Partisi Milletvekili Thomas Portes, İsrail ordusundaki 4 bin 185 Fransız vatandaşı asker hakkında, “Gazze’deki insanlığa karşı suçlara ve savaş suçlarına ortaklık ettikleri” gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, Thomas Portes, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, İsrail ordusunun Gazze Şeridi ve Batı Şeria’da Filistinlilere karşı işlediği suçların boyutuna dikkati çekti.

Portes, Gazze ve Batı Şeria’da savaşan Fransız asıllı askerler hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunduğunu belirtti.

Savcılığa gönderdiği suç duyurusu dilekçesini de paylaşan Portes, bölgede İsrail ordusunda faaliyet gösteren 4 bin 185 Fransız vatandaşı askerin bulunduğunu kaydetti.

Thomas Portes, 7 Ekim’den bu yana yüzde 70’i kadın ve çocuk olmak üzere Gazze halkının yüzde 1’inin öldürüldüğünü anımsatarak, Gazze’de sivillerin zorla yerlerinden edildiğini vurguladı.

Portes, son iki ayda birçok uluslararası hukuk uzmanı ve insan hakları kuruluşunun, bölgede yaşanan katliamları, “savaş suçları”, “insanlığa karşı suçlar” veya “soykırım” olarak nitelendirdiğini hatırlattı.

Gazze’de insanlığa karşı suçlar ve savaş suçları işlendiğine dair güçlü kanıtlar olduğunu belirten Portes, Gazze’de görevli Fransız askerlerin bu suçlara “suç ortaklığı” yaptığını ve bu nedenle adalet karşına çıkmaları gerektiğini savundu.

Portes, Fransız adaletinin, bölgede görevli Fransızların uluslararası hukuka ve Fransız hukukuna aykırı eylemlerindeki sorumluluğu araştırmakla yükümlü olduğuna işaret etti. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x