Türkiye, Timur’un işlediği suçun cezasız kalmaması ve infazının sağlanabilmesi için aynı dosya üzerinden ABD’de yargılanması seçeneğine yüklenmelidir

Feramuz ERDİN

Bugün PD’de ChangeOrg’ta ABD yetkililerine seslenebilmek ve adaleti sağlamak için bir kampanya başlatıldığı haberi var. ABD içinden yapılan benzer çağrılara da zaman zaman rastlıyoruz. Hatta Adalet Bakanı Tunç da birkaç gün önce Timur ve annesi Eylem Tok’un ABD’den iade sürecinin resmi olarak başlatıldığını açıklamıştı.

YANKI ODALARINA MAHKÛM OLMAK

Sosyal medya üzerinden başlatılan ve bir tuşa basmaktan fazla emek gerektirmeyen kampanyaların özellikle Türkiye’de çok rağbet gördüğü aşikârdır. Ancak harcanan emekle doğru orantılı olarak unutulması da bir o kadar kısa sürede olmaktadır. Saman alevi gibi dalgalanan bu toplumsal duygular maalesef kamuoyu oluşturma olarak algılanmaktadır. Kapalı bir odada sadece o sözleri duymak isteyenlere yapılan çağrılar yankı odası efekti yapmaktan öteye işe yaramaz. Böyle durumlarda birileri ya başkalarını ya da daha kötüsü, bizzat kendini kandırıyor olur.

HATIR TÜRK KAHVESİNDE OLUR, ADALETTE OLMAZ

Türkiye’de binlerce ve hatta on binlerce insan bunu istiyor diye ABD’nin kendi Anayasası’nı çiğneyerek Timur’u iade edeceğini ummak çok iyi niyetli bir beklenti olur. Vakti olanlar Türkiye’de bir süre tutuklu kalan Rahip Bronson olayı esnasında ve sonrasında neler yaşandığını açık kaynaklara bakarak bulabilir.
ABD’de kim ne kadar bastırırsa bastırsın, bir vatandaşını böyle bir suçtan yargılanmak üzere bir başka ülkeye gönderebilecek sistem zaten yoktur. Siyasetçiler veya ilk mahkemeler böyle bir şeyi arzu etse bile yüksek mahkemeler böyle bir şeye müsaade edemez. Çünkü bu durum gurur duydukları Amerikan demokrasisi ile çelişir.

AMERİKALILARIN SORGULAYACAĞI ŞEYLER

Adil yargılama: Her ne kadar buna anne Eylem Tok’un anlam verilemeyen tutumu yol açmış olsa da Türkiye kamuoyunun adeta nefret objesi haline gelmiş olan Timur’un artık Türkiye’de adil yargılanacağına Amerikalıları artık nasıl ikna edebilirsiniz?

Rüşvet ve yolsuzluk: ABD’lilerin sorgulayacağı bir diğer şey de işlediği bu suçtan dolayı kamuoyunu infiale getirecek şekilde ülkeden rahatça kaçabilen ABD vatandaşı Timur’un durumudur. Timur’un kaçmak için rüşvet ve yolsuzluğa bulaşmış olma ihtimali, onun bu suçlardan da Türkiye’de yargılanmasına neden olabilecektir. ABD kendi vatandaşını böyle riskli bir duruma sokmak ister mi?

ORADA YARGILANMASI İSTENMELİ

İadesinin imkânsızlığı karşısında Türkiye, ABD vatandaşı olan Timur’un işlediği suçun cezasız kalmaması ve infazının sağlanabilmesi için aynı dosya üzerinden ABD’de yargılanması seçeneğine yüklenmelidir. Bu ABD açısından daha kabul edilebilir bir durum olacağı gibi, iki ülkenin ceza ve infaz sistemindeki farklılıklardan dolayı Timur’un ıslahı için belki daha da etkili bir durum ortaya çıkabilecektir?Türkiye’de firarında yapılacak bir yargılamada alacağı cezanın infaz edilmesi sorunu da bu şekilde bertaraf edilebilecektir. Bu konuda yol alabilmek için Adli Yardımlaşma Anlaşmasının içeriğine bir kez daha detaylı şekilde göz atmak gerekir.
ABD vatandaşı olmayan Eylem Tok’un ise olay yerinde işlediği suçlardan dolayı ülkemize iadesi mümkündür.

DÖNÜP TESLİM OLSUNLAR

Anne Eylem Tok’un anlam verilemeyen ve durumlarını çok daha zorlaştıran hareketleri Timur’un işlediği suçun sorumluluğunu ve pişmanlığını dahi hissetmeden diyar diyar gezmesine neden olmuştur. Avukatlarının vereceği en iyi tavsiye bir an önce Türkiye’ye dönerek teslim olmalarıdır. Kendileri için yargılama, ceza ve infaz açısından en faydalı durum bu olacaktır.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x