Üst üste 5 gece video oyunu yayını açan stajyer yorgunluktan öldü

South China Morning Post’un aktardığına göre Li Hao, Henan eyaletindeki Pingdingshan Meslek Yüksekokulu’nda son sınıf öğrencisiydi. Haziranda mezun olabilmek için 6 aylık staj yapması gereken Li, Çinli medya şirketi Henan Qinyi Kültür’le canlı video yayını yapmak üzere sözleşme imzaladı. Sözleşmeye göre Li’nin 26 günde 240 saat canlı yayın yapması ve 15 kısa klip yüklemesi gerekiyordu. Habere göre, anlaşma yükümlülüklerini yerine getirdiği takdirde Li’nin hesabına 3000 yuan (11 bin TL) maaş yatırılacaktı.

“GECE VARDİYASINA GEÇMESİ İÇİN ZORLANDI”

Henan eyaletinin başkenti Zhengzhou’da yaşayan gencin ev arkadaşları, Li’yi uykusunda hızlı bir şekilde nefes alıp verirken bulduklarını söyledi.

Seslere tepki vermeyen Li, ambulans çağrılarak hastaneye kaldırıldı. İddiaya göre, 10 Kasım’da hayatını kaybeden Li, ölümünden önceki 5 gün boyunca akşam 9’dan sabah 6’ya kadar canlı yayın yaptı. Li’nin babası, oğlunun daha fazla para kazanabilmek için gece vardiyasına geçmesi için kendisine baskı yapıldığını söyledi. Ekimde gündüz vardiyasında çalışan Li, 5 Kasım’dan sonra gece vardiyasına geçmişti.

ŞİRKET SORUMLULUĞU ALMADI

Öte yandan şirket, Li’ye gece vardiyasında çalışması için baskı yaptıkları iddiasını reddetti.

Bununla birlikte Li’nin resmi bir çalışan ya da stajyer olmadığını aktaran şirket, talihsiz öğrenciyle sadece basit bir ortaklık yaptıklarını öne sürdü. Kendilerinin sadece canlı yayın yapılacak yeri sağladığını ve oyunculara verilen bahşişlerden komisyon aldıklarını iddia eden şirket, sorumluluğu üstlenmemek için direndi.

Birçok yayıncının iş ve hayat dengesini kuramadığını belirten Henan Qinyi Kültür, aileye “insani yardım” amacıyla 5000 yuan (18 bin TL) teklif etti. Şirketin tavrı sosyal medyada tepki topladı.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x